Pasohlávky, Brod nad Dyjí, Novosedly, Jevišovka, Hrušovany nad Jevišovkou, Nový Přerov, Hrabětice, Hevlín
0 14
1 14
2 14
3 14
4 14
5 14
6 14
7 14
8 14
9 14
10 14
11 14
12 14
13 14
Za křížením s rychlostní silnicí na Mikulov, stále v souběhu s trasou EuroVelo, vstupuje stezka do nově vybudovaného komplexu lázní a Aqualandu Moravia. Vrací se pak ke břehu vodní plochy a grandiózní cyklistickou promenádou objíždí celou vodní lagunu horní novomlýnské nádrže. K Brodu nad Dyjí vede stezka po hrázi, která jako poslední odděluje horní novomlýnskou nádrž od toku řeky Dyje.
Z Brodu nad Dyjí odbočuje stezka za vesnicí doleva a po příjemných zemědělských cestách s pevným povrchem stoupá do mírných svahů s vinicemi. Pod svahem se zemními terasami projede kolem areálu cihelny a do obce Novosedly vstoupí přímo v areálu vinných sklepů.
V Novosedlech vede stezka po místní komunikaci návsí obce až k nádraží. Po 2,5 km dojedeme klidnou silnicí do malebné obce Nový Přerov. Trasa vede ke kostelu a dále stále po hlavní silnici.
V obci, několik metrů za kostelem, odbočuje z hlavní trasy stezky doleva Moravská vinná a míří do vinohradů. Stezka Brno–Vídeň však pokračuje dál po hlavní silnici, projíždí celou obcí a ažza ní odbočuje doprava a směřuje na Jevišovku.
Přestože nás na katastru obce Jevišovka vítá nádherná originální „Čapí odpočívka pro cyklisty“, trasa cyklostezky Brno–Vídeň samotnou obec míjí. Doporučujeme však překročit železniční koleje a hned na kraji obce se pokochat druhou originální odpočívkou s minirozhlednou. Pokud míříte na vlak do Hrušovan nad Jevišovkou, můžete využít hezké cyklistické stezky s asfaltovým povrchem, která vede kolem přírodně zajímavých mokřadů na Hrušovany nad Jevišovkou.
Pokud jste z Jevišovky zamířili na Hrabětice, opět se této obce dotknete pouze pohledem. Stezka kolem obce již míří na jih, k Hevlínu a státní hranici s Rakouskem.
Po 10 km dojedeme na okraj obce Hevlín, kde při odbočení doprava směrem k bývalému nádraží dojedeme přes koleje až na náves. Po silnici projedeme kolem hotelu Zetocha a dále pokračujeme po chodníku až k samotné hranici. Projedeme hraničním pásmem k obchodům DFS po pravé ruce, až dojedemek rakouské celnici, za níž začíná město Laa an der Thaya
Obec s nejrozvinutějšími turistickými službami a největším počtem ubytovacích zařízení. Východně od obce se rozkládá pruh lužních lesů v nivě řeky Jihlavy, na jehož jižním okraji byla v někdejší štěrkovně vyhlášena přírodní památka Betlém. Přilehlá přírodní rezervace Věstonická nádrž je důležitým hnízdištěm a tahovou zastávkou pro vodní ptáky. Obec, ve starých písemných pramenech jmenovaná Uherčice na Bílém břehu (odtud odvozen i pozdější německý název Weisstätten), patřila v roce 1276 dolnokounickému klášteru. Na návsi původně stávala kaple sv. Ducha, která byla v roce 1675 přestavěna. Na kostel pak byla kaple rozšířena v roce 1811 a o sedm let pozděj i byla přistavěna věž. U kostela stojí ješ tě památkově chráněná plastika sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století. V centru obce je dobře vybavené informační centrum. Většina ubytovacích kapacit je v centru obce či v areálu ATC Merkur, vzdáleném cca 1,5 km od obce na břehu horní (Mušovské) nádrže Vodních Mlýnů. V areálu kempu je možnost vypůjčení kol a další ho příslušenství. Novomlýnské nádrže jsou oblíbeným místem rybářů a surfařů. V roce 2013 zde byl otevřen největší aquapark ve střední Evropě.
Obec kolonizačního původu je poprvé zmiňována roku 1355, kdy patřila k drnholeckému panství. V 15. století byla ves pustá, znovu osídlena byla kolem roku 1570. V roce 1629 zpustošila obec císařská vojska a v letech 1805 a 1809 utrpěla škody při průchodu francouzských vojsk. V obci se nachází farní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1770 a socha sv. Jana Nepomuckého z počátku 19. století. Ubytovací kapacita je přizpůsobena potřebám méně náročné klientely, v obci je ale možnost dobrého stravování a za obcí směrem na Novosedly je ulička s několika zachovalými sklepy a možností ochutnávky vína.
Novosedly jsou v současnosti největší vinařská obec u nás. Téměř 400 ha vinic je součástí největšího komplexu vinic v republice. Většina sklepů se nachází ve vinařské uličce. Obec vznikla ve 12.–13. stol., již v roce 1552 získala právo vinného šenku. V okolí je zajímavé Slanisko Novosedly (190 m.n.m.), významná lokalita ohrožené slanomilné vegetace (např. hvězdnice slanistá) a halofilního hmyzu. V centru obce je místní hostinec s malou odpočívkou.
Obec vznikla přibližně v r. 1350 a patřila k panství drnholeckému. V současnosti zde žije 350 obyvatel. Jižní okraj obce tvoří státní hranice s Rakouskem a turistickým hraničním přechodem. Na západě tvoří přírodní hranici řeka Dyje. Nejstarší kulturní památkou obce je kostel sv. Michaela. Nov ý Přerov byl vinařskou obcí již za dob charvátských starousedlíků. Po pozemkové úpravě zde vinařské firmy znovu vysázely 120 hektarů nových vinic. Pod Přerovským vrchem se nachá zí 63 vinnýc h sklepů. Většinou jde o originální stavby se zachovalou původní architekturou z let 1900-1920. V posledních letech jsou mimo vinařství v yužívány sklepy s nástavbou také k ubytování turistů. Nový Přerov je křižovatkou cyklotras a návštěvníkům jsou k dispozici č tyři cyklistické odpočívky. Přírodní krásy jsou zastoupeny suchomilnou a slanomilnou vegetací. Cesta z obce vede mezi poli, s četným výskytem ptáků (volavky, čápi, dravci).
Jevišovka vznikla kolonizací německým obyvatelstvem někdy na počátku 13. století. Za česko-uherských válek na konci patnáctého století ves zpustla a byla osazena v první polovině 16. století Charváty. Nejvýznamnější památkou je kostel sv. Kunhuty, který byl v letech 1929–1931 zásadně přestavěn, takže ze star ších fází stavby zůstala pouze věž. Památkově je chráněna ještě socha sv. Jana Nepomuckého u kostela a kříž u polní cesty do Hrušovan nad Jevišovkou. V Jevišovce je několik charvátsk ých domů původní lidové architektury s bohatou štukovou výzdobou.
K výraznějšímu rozvoji městečka dochází od poloviny 19. století, kdy se stalo majetkem pánů z Hardeku. Kromě známého cukrovaru (1851) byla zřízena nemocnice, postavena nová školní budova a roku 1866 byla zahájena stavba železniční trati spojující Vídeň s Brnem s železničním uzlem právě v Hrušovanech nad Jevišovkou. K dalším významným památkám patří pozdně barokní farní kostel sv. Štěpána, sousoší Nejsvětější Trojice, trojkřídlý empírový zámek a lesní zámeček Emín.
První zmínka o obci je z roku 1417. Hrabětice patří do Znojemské vinařské oblasti, a tak zde nesmí chybět tradiční vinařské sklípky. Sklepní zástavba v obci čítá několik desítek starých zemních sklepů, nejvíce se jich nachází ve Sklepní ulici. Většina sklepů je však neudržovaná, a proto chátrají. Mezi zdejší památky patří kostel svatého Antonína Paduánského z roku 1864, soubor šesti soch lemujících cestu ke kostelu, socha Ecce homo a Kalvárie s kaplí a umělou jeskyní.
Nejstarší dochovaná zmínka o Hevlíně pochází z roku 1282. Dominantou obce je pozdně barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z doby kolem roku 1742 s bohatě zdobeným interiérem. Autorem sochařské výzdoby je Ignác Lengelacher. Významnou památkou jsou pozdně gotická Boží muka stojící u kostela. V obci je dobrý hotel Zetocha a i možnost občerstvení.
Uprostřed polí vznikly ostrovy stepních trávníků s největší populací katránu tatarského ve střední Evropě.
Novobarokní zámek nechal postavit roku 1882 majitel hrušovanského velkostatku Eduard Khuen-Belassy pro svoji manželku Emanuelu.
Vápencové bradlo Stolová hora s nezaměnitelným tvarem vrcholové partie.
Poskytuje turistické informace v českém, německém a anglickém jazyce. Dále provádí kopírování a faxování. K dispozici je veřejný internet obce, veřejný internet JMK a Portál cykloturistiky JMK.
Rezervace cyklobusů
S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...
Cyklotrasa je na území ČR ve správě Cyklistické stezky Brno-Vídeň, dobrovolného svazku obcí v koridoru trasy. Sídlo a adresa: Cyklistická stezka Brno-Vídeň, dobrovolný svazek obcí Masarykova 100 667 01 Židlochovice Kontakt: e-mail: info@brnoviden.cz T.: +420 776 771 689