Aktuality

Půl milionu lidí. Cyklistickou stezkou Brno-Vídeň projel rekordní počet návštěvníků

Cyklistickou stezku Brno-Vídeň využilo vloni ke svým cestám více jak půl milionu lidí. Jedná se o dosud nejvyšší evidovanou návštěvnost na české straně. Počty lidí zaznamenalo šest monitorovacích zařízení rozmístěných po trase. Podle propočtů však bylo toto číslo ve skutečnosti ještě vyšší, zhruba o 200 tisíc lidí, protože tři z takzvaných sčítačů byly uvedeny do provozu až v polovině roku. Významným partnerem cyklostezky Brno-Vídeň je Jihomoravský kraj a členem statutární město Brno.Nejvíce cyklostezku využívají obyvatelé města Brna a v letních měsících padají rekordy i v Pasohlávkách. Za loňský červenec tam například zaznamenali na 25 tisíc průjezdů.
Cyklistická stezka Brno-Vídeň začíná u brněnského hlaního nádraží, vede kolem haly Rondo a dále kolem řeky Svratky k Obchodnímu centru Olympia. Odtud pokračuje v délce zhruba 70 kilometrů na jih až do Hevlína u hranic s Rakouskem. Pohodlně lze po ní dojet až do Vídně. K tomu je ale třeba ušlapat dalších zhruba 100 kilometrů.

Pro turisty, ale bezpečnou dopravu pro místní obyvatele
Nejvyšší frekvenci cykloturistů zaznamenal sčítač umístěný v brněnských Přízřenicích. Od loňského července, kdy byl na cyklostezku nově instalován, kolem něj do konce roku projelo, nebo prošlo na 100 tisíc lidí. Druhou největší návštěvnost zaznamenalo za stejnou dobu zařízení v Rajhradě, zhruba 80 tisíc lidí, a na novém úseku ve Vranovicích to bylo 20 tisíc lidí. V Opatovicích, Židlochovicích a Pasohlávkách zaznamenali za celý loňský rok přibližně po 100 tisících lidech.

Stezku využívají nejen cykloturisté, ale i obyvatelé obcí. Za cestami do práce, do školy, či za službami. „Rozvíjet turistický ruch, ale souběžně i bezpečnou alternativní dopravu pro obyvatele regionu je směr, kterým se chce vedení cyklostezky ubírat i v následujících letech. Shodně s aktuální koncepcí rozvoje cyklistiky Jihomoravského kraje,“ potvrdila předsedkyně dobrovolného svazku obcí Jana Drápalová.
Nejvíce bezpečná stezka v republice
Cyklostezka Brno-Vídeň je jihomoravskou páteřní osou, která spojuje dvě evropské metropole. Na české straně ji spravuje dobrovolný svazek 23 obcí, včetně města Brna. K hranicím s Rakouskem měří 77 kilometrů, z toho plných 70 kilometrů splňuje parametry dopravně bezpečných tras pro cyklisty. Cyklostezka Brno-Vídeň je tak v současné době nejvíce bezpečnou stezkou v republice. Nové povrchy byly vybudovány hlavně v posledních letech za přispění evropských dotací, přispívá také Jihomoravský kraj. Cyklistická stezka Brno – Vídeň je součástí mezinárodní stezky Greenways Krakow – Morava – Wien i dálkové evropské cyklotrasy EuroVelo 9.

Nové úseky v loňském roce
V uplynulém roce 2015 bylo postaveno zhruba 7 kilometrů bezpečných úseků pro cyklisty, které vedou mimo rušné silnice. „Vznikly v Modřicích kolem Obchodního centra Olympia. Směrem na Chrlice byl vyřešen nebezpečný transit přes dálnici D2 k vlakovému nádraží. Po bezpečném úseku bez aut se dá projet z Brna do Rebešovic a Rajhradu. V Židlochovicích se cyklisté a pěší dočkali přehledného a bezpečnějšího přejezdu přes rušnou silnici Židlochovice - Blučina. Nová stezka bez aut spojuje teďtaké Vranovice a Přibice,“ vyjmenoval tajemník svazku Libor Šrámek.

V nejbližší době se plánuje úprava povrchu polní cesty z Přibic do Ivaně. Stavební práce na rekonstrukci komunikace startují také v Rajhradické ulici v Opatovicích.

Cyklostezka Brno-Vídeň vede přírodou s pozůstatky lužních lesů, stepními lokalitami a vinicemi jižní Moravy a dolnorakouského Weinviertelu. Nabízí vodní atrakce, rozhledny, bohatou historii, folklór i víno. Pohostinnost místních vinařů je proslulá. Cyklostezku lemuje množství odpočívek.

Dagmar Sedláčková Humpolíková

 • 27.7.2018
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  4.7.2018
  Evropská asociace Greenways (EGW...

  Evropská asociace Greenways (European Greenways Association EGWA) s...

   
  Všechny aktuality
 • září 2018
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Všechny akce
 • Anketa
  Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna? Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna?
   
  49
   
  18
   
  7
 • Cyklostezka Brno-Vídeň

  Cyklotrasa je na území ČR ve správě Cyklistické stezky Brno-Vídeň, dobrovolného svazku obcí v koridoru trasy.
  Sídlo a adresa:
  Cyklistická stezka Brno-Vídeň, dobrovolný svazek obcí
  Masarykova 100
  667 01 Židlochovice
  Kontakt:
  e-mail: info@brnoviden.cz
  T.: +420 776 869 077