Aktuality

Průzkum ze sedla kola: Rakouskem do Vídně

Předsednictvo cyklostezky Brno Vídeň si prošláplo Rakousko
Hevlín/Vídeň – Členové vedení cyklistické stezky Brno Vídeň nasedli o uplynulém víkendu na kola a vyjeli do Rakouska. Aby osobně prověřili značení trasy a možnosti spolupráce za českou hranicí. Právě na užší propojení s Rakouskem se chce vedení cyklostezky zaměřit v následujících letech. Doposud byla totiž pozornost zaměřena hlavně na budování dopravně bezpečných úseků pro cyklisty v Česku. Díky tomu je dnes Cyklostezka Brno Vídeň nejvíce bezpečnou stezkou v republice a páteřní osou Jihomoravského kraje.„Cílem je především zmapovat značení trasy. Získané informace nám poslouží jako podklady pro jednání s Rakouskem, s tamními starosty obcí a měst, jimiž cyklostezka Brno Vídeň prochází,“ uvedla na startu předsedkyně svazku obcí, jež cyklostezku Brno Vídeň spravuje, Jana Drápalová. Iniciátorem výjezdu byl starosta členské obce Žabčice Vladimír Šmerda, který je rovněž nadšeným cyklistou. Doprovod jim dělali i další bikeři, kteří se zajímají o dění na cyklostezce Brno Vídeň.Plných 97 kilometrů v nohou a celodenní záběr do pedálů prověřil nejen sportovní kondici úředníků, ale především odhalil závady. „Zjistili jsme nedostatky. Trasa je špatně značená a je nutné, abychom dostali naše značení na rakouskou stranu. Musíme zajistit našim cyklistům informační servis a navigaci i za hranicemi, aby nebloudili,“ zhodnotil průzkum Vladimír Šmerda. Záměrem je podle něj také zvýšit zájem cykloturistů z Rakouska k návštěvě u nás. „Ukázat jim cestu a zajímavosti na trase Brno Vídeň,“ dodal.Doposud jsou cykloturisté v Rakousku odkázáni na značení Eurovelo 9, na niž cyklotrasa Brno Vídeň navazuje, a podle žluté značky s číslem 5. I v tomto značení jsou však rezervy. Vedení cyklistické stezky Brno Vídeň chce sjednotit navigaci a informační tabule s podobou na české straně a zlepšit orientaci v Rakousku.
Cyklistická stezka Brno Vídeň vznikla zhruba před 12 lety, jako dobrovolný svazek obcí s ambicí propojit trasu do Vídně a sblížit tak dvě evropské metropole. Dnes je do projektu zapojeno 24 obcí a měst, včetně krajského města Brna. Podporovatelem je i Jihomoravský kraj.
Cyklostezka Brno-Vídeň je jihomoravskou páteřní osou, která k hranicím s Rakouskem měří 77 kilometrů, z toho plných 70 kilometrů splňuje parametry dopravně bezpečných tras pro cyklisty, protože vede převážně mimo dopravní komunikace. Trasa vede z Brna přes Břeclavsko a Znojemsko do Hevlína k hranicím s Rakouskem a dále až do Vídně. Je vhodná i pro koloběžkáře a inlin-isty, protože nové povrchy byly vybudovány hlavně v posledních letech, za přispění evropských dotací. Na rakouské straně měří trasa zhruba sto kilometrů.

V loňském roce projelo Cyklistickou stezkou Brno Vídeň zhruba půl milionu lidí, což je dosud nejvyšší evidovaná návštěvnost v historii. Cyklisty stále více lákají nové povrchy, rovinatý terén i mírné klima jižní Moravy. Díky němu se dá po cyklostezce Brno Vídeň jezdit celoročně. Lákadly jsou také víno, historie, folklór a trvalý přísun různorodých akcí na trase.

Uživatelům jsou k dispozici mapy, které si mohou stáhnout do navigací a mobilních aplikací.

Dagmar Sedláčková

 • 22. 5. 2020
  Zahájení sezóny na cyklostezce 2020

  Zahájení sezóny na cyklostezce Brno-Vídeň v roce 2020 neproběhne.&n...

   
  20. 5. 2020
  TIC Vranovice

  Turistické informační centrum ve Vranovicích bylo přesunuto do budo...

   
  Všechny aktuality
 • červenec 2020
  poútstčtsone
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce
 • Anketa
  Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna? Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna?
   
  197
   
  49
   
  19
 • Cyklostezka Brno-Vídeň

  Cyklotrasa je na území ČR ve správě Cyklistické stezky Brno-Vídeň, dobrovolného svazku obcí v koridoru trasy.
  Sídlo a adresa:
  Cyklistická stezka Brno-Vídeň, dobrovolný svazek obcí
  Masarykova 100
  667 01 Židlochovice
  Kontakt:
  e-mail: info@brnoviden.cz
  T.: +420 776 771 689