Aktuality

Brno-Vídeň jednala s Rakouskem

Zástupci Cyklostezky Brno Vídeň jednali v Židlochovicích s rakouskými partnery, účastnil se i primátor Brna Petr Vokřál.
Posílení spolupráce a vzájemné propagace obcí jižní Moravy a dolnorakouského
Weinviertelu. To jsou hlavní závěry setkání, jež inicioval Dobrovolný svazek obcí Cyklistická stezka Brno Vídeň. Jednání na zámku v Židlochovicích se v pátek 28. července 2017 zúčastnil i primátor města Brna Petr Vokřál, starostka rakouského města Laa an der Thaya Brigitte Ribisch, předsedkyně svazku obcí Jana Drápalová a další starostové a představitelé měst a obcí obou států.Výsledkem jednání jsou například konkrétní kroky k značení cyklotrasy Brno Vídeň v Rakousku, vzájemné propagaci a způsobu předávání informací, pořádání akcí pro veřejnost, či dostavby chybějícíh úseků cyklotrasy. Zájem spolupracovat vyslovily obě zúčastněné strany. Dosud totiž pracovaly na budování cyklotras a propagaci regionů samostatně. Od spolupráce si slibují lepší podmínky pro cykloturistiku a tím také ekonomický rozvoj obou regionů.


 

Podobná historie, krajina, vinařství i tradice

Naše spojení bylo vždy významné, už v historii. A je dobře, že ho nyní obnovujeme,“ uvedla starostka Laa an der Thaya Brigitte Ribisch a dodala. „Máme mnoho podobného, krásnou krajinu, vinice, tradice i folklór. Těmi žijí lidé na obou stranách hranice. Máme mezi s sebou dobré dopravní spojení a je na nás, abychom nyní více dělali pro cykloturistiku. Udělám vše pro společnou propagaci pod značkou Cyklistické stezky Brno Vídeň,“ vyjádřila se Brigitte Ribisch.

Posílení ekonomiky regionů

Podle primátora města Brna Petra Vokřála přichází s rozvojem cykloturistiky i ekonomický rozvoj regionů. „Když se Cyklostezka Brno Vídeň začala před lety budovat, nebyly tu kvalitní povrchy ani značení. Byl problém dostat někde na trase trochu vody. Dnes kolem ní vyrostlo množství zařízení, restaurace, penziony, vinařství, cykloservisy a další, která poskytují služby a vyžití. A s tím roste i zájem cyklistů,“ uvedl primátor.

Přetížené cyklostezky vs. nové možnosti

Jeho slova potvrzují narůstající čísla návštěvnosti cyklostezky Brno Vídeň. Za loňský rok zaznamenala sčítací zařízení na české straně třičtvrtě milionů průjezdů. Nejvyšší čísla se ukazují v blízkosti Brna. „Vysoký zájem o cykloturistiku způsobuje ale také to, že cyklostezky v Brně a okolí se stávají přetíženými. A lidé hledají nové možnosti,“ uvedl Petr Vokřál. Podle jeho slov může jednou z nich být například propojení s Rakouskem. „Sám si občas vozím kolo do Vídně,“ poznamenal s tím, že podpoří snahy svazku obcí o zřízení sezónní kyvadlové cyklodopravy na trase Brno Vídeň.

Klíčový předěl

Setkání s představiteli rakouského Laa an der Thaya je klíčovým okamžikem. Město na státní hranici je významným bodem na trase Brno Vídeň. Zavedená je i spolupráce mezi Laa a.d. Thaya a sousedním českým Hevlínem. Právě na ni chce svazek obcí navázat k užší spolupráci s Rakouskem. Přístup rakouských partnerů je profesionální, ale také přátelský. Pro páteřní osu Jihomoravského kraje a cyklisty se tímto setkáním otevírají nové možnosti, ale také spousta práce na několik následujících let.Pracovní program setkání rakouských a českých partnerů na Cyklistické stezce Brno Vídeň doplnilo i poznávání regionu a sídla svazku obcí. Hosté se seznámili s historií zámku v Židlochovicích a zavítali například i do Památníku písemnictví v Rajhradě.Dagmar Sedláčková
Foto: Marie Schmerková, Dagmar Sedláčková

 

Fotogalerie
 • 3. 5. 2021
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  15. 4. 2021
  Energie pro elektrokolo na křižo...

  Pokud se vydáte na výlet s elektrokolem po některé z cyklistických ...

   
  Všechny aktuality
 • červen 2021
  poútstčtsone
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  21
  22
  23
  24
  25
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce
 • Anketa
  Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna? Využijete možnost dopravit se na rakouskou část cyklostezky cyklobusem z Brna?
   
  276
   
  58
   
  24
 • Cyklostezka Brno-Vídeň

  Cyklotrasa je na území ČR ve správě Cyklistické stezky Brno-Vídeň, dobrovolného svazku obcí v koridoru trasy.
  Sídlo a adresa:
  Cyklistická stezka Brno-Vídeň, dobrovolný svazek obcí
  Masarykova 100
  667 01 Židlochovice
  Kontakt:
  e-mail: info@brnoviden.cz
  T.: +420 776 771 689