Aktuality

Hrabětice. Ruský voják se dočká pohřbu, tank zachránili před zloději

Zajímavost z historie a tip na výlet po cyklostezce Brno-Vídeň.
Článek z iDnes

Bylo mu teprve osmnáct. Když jeho tank při bitvě u Hrabětic zasáhla německá střela, marně se pokoušel dostat ven. Téměř sedm desetiletí pak ležely ostatky ruského vojáka pod troskami tanku na moravskorakouské hranici nedaleko jihomoravských Hrabětic.
Když tank postupně začali rozebírat zloději kovů, zasáhl Klub vojenské historie Starovičky. Zbytky tanku vyzvedl na poslední chvíli. A mladý voják může být konečně důstojně pohřben.

Co se tenkrát na hranicích stalo?
Mezi rakouskou samotou Mitterhof a Travním dvorem u Hrabětic proběhl 21. dubna 1945 nerovný boj. Ruské tanky zde chtěly překročit Dyji a pokračovat v osvobozování jihu Moravy. Most, po kterém chtěly řeku překročit, však Němci, kteří byli paradoxně opevnění v našich bunkrech, vyhodili do povětří. Když se Rusové obrátili zpět, už na ně čekaly další německé tanky. Německé jednotky měly 21. tankovou brigádu jako na dlani a téměř celou ji zlikvidovaly.

Více se dozvíte na tomto odkazu:
Zdroj: http://brno.idnes.cz/historici-zachranili-rusky-tank-ze-druhe-svetove-valky-pjo-/brno-zpravy.aspx?c=A160404_2236849_brno-zpravy_krut